ZOH 2010: Súhrn finalových disciplín - streda 24. februára

25.02.2010 Celý región

AKROBATICKÉ LYŽOVANIE Skoky žien - finále: 1. Lydia Lassilová (Austr. ) 214,74 b.

BEH NA LYŽIACH
Muži - štafeta na 4 x 10 km (prvé dva úseky klasickou, druhé dva voľnou technikou):
1. Švédsko (Daniel Richardsson, Johan Olsson, Anders Södergren, Marcus Hellner) 1:45:05,4
2. Nórsko (Martin Johnsrud Sundby, Odd-Björn Hjelmeset, Lars Berger, Petter Northug) +15,9
3. Česko (Martin Jakš, Lukáš Bauer, Jiří Magál, Martin Koukal) +16,5,
4. Francúzsko (Jean Marc Gaillard, Vincent Vittoz, Maurice Manificat, Emmanuel Jonnier) +20,9
5. Fínsko (Sami Jauhojärvi, Matti Heikkinen, Teemu Kattilakoski, Ville Nousiainen) +24,9
6. Nemecko (Jens Filbrich, Axel Teichmann, Rene Sommerfeldt, Tobias Angerer) +44,0
7. Kanada (Devon Kershaw, Alex Harvey, Ivan Babikov, George Grey) +1:57,8
8. Rusko (Nikolaj Pankratov, Piotr Sedov, Alexander Legkov, Maxim Vylegžanin) +1:59,3
9. Taliansko (Valerio Checchi, Giorgio di Centa, Pietro Piller Cottrer, Cristian Zorzi) +2:11,2
10. Švajčiarsko (Toni Livers, Curdin Perl, Remo Fischer, Dario Cologna) +2:51,8
...
12. Slovensko (Martin Bajčičák, Ivan Bátory, Michal Malák, Peter Mlynár) +4:45,6.

BOBY:
Ženy - dvojboby - konečné poradie:
1. Kanada I (Kaille Humpriesová, Heather Moysová) 3:32,28 min (53,19 s + 53,01 s + 52,85 s + 53,23)
2. Kanada II (Helen Uppertonová, Shelley-Ann Brownová) 3:33,13 (53,50+53,12+53,34+53,17)
3. USA II (Erin Pacová, Elana Meyersová) 3:33,40 (53,28+53,05+53,29+53,78)
4. Nemecko I (Sandra Kiriasisová, Christin Senkelová) 3:33,81 (53,41+53,23+53,58+53,59)
5. USA III (Bree Schaafová, Emily Azevedová) 3:34,05 (53,76+53,33+53,56+53,40)
6. USA I (Shauna Rohbocková, Michelle Rzepková) 3:34,06 (53,73+53,36+53,53+53,44)
7. Nemecko III (Claudia Schrammová, Janine Tischerová) 3:34,68 (53,65+53,57+53,65)
8. Holandsko I (Esme Kamphuisová, Tine Veenstrová) 3:35,14 (53,81+53,59+54,09+53,65)
9. Rusko I (Anastasia Skulkinová, Jelena Doroninová) 3:35,93 (54,38+53,64+54,08+53,83)
10. Švajčiarsko II (Fabienne Meyerová, Hanne Schenková) 3:36,13 (54,04+54,27+54,00+53,82).

1. Čína (Sun Lin-Lin, Wang Meng, Chui Čang, Jang Čou) 4:06,610 - svetový rekord
2. Kanada (Jessica Greggová, Kalyna Robergeová, Marianne St-Gelaisová, Tania Vicentová) 4:09,137
3. USA (Allison Baverová, Alyson Dudeková, Lana Gehringová, Kattherine Reutterová) 4:14,081
4. Kórejská republika - diskvalifikovali

B-finále:
1. Holandsko 4:16,120
2. Maďarsko 4:17,937
3. Taliansko 4:18,559
5. Japonsko 4:28,745

Konečné poradie: 1. Čína (Sun Lin-Lin, Wang Meng, Chui Čang, Jang Čou)

Obráku (už bez Zuzulovej) hrozilo zrušenie, Mancusovej paradoxy

Whistler 24. februára (TASR) - Olympijský obrovský slalom žien padol v stredu za obeť počasiu. Po relatívne zdarnom priebehu 1. kola druhú jazdu viackrát posunuli z 13.15 až na 15.00 a napokon súťaž prerušili, lebo by ju bolo zastihlo stmievanie. Nasledovalo zasadnutie jury a schôdzka tímov, ktoré schválili verziu 2. kola vo štvrtok o 9.30 miestneho (18.30 SEČ).

Všetko spôsobila hustá hmla, ktorá robila neplechu už v 1. kole. Keďže obrovský slalom je pomerne rýchla disciplína, popoludní v hustnúcom opare hrozili ťažké pády zjazdárok. Hmla prišla do whistlerských hôr od blízkeho Pacifiku a hoci v tomto ročnom období to nie je pravidelný úkaz, nie je to ani netypické.

Richard Magdolen, člen tímu Veroniky Zuzulovej TASR informoval, prečo sa štvrtkové dokončenie súťaže slovenská lyžiarka nechystala absolvovať: "Prvé kolo jej nevyšlo a tak je užitočnejší tréning na piatkový slalom. Ale keby boli rozhodli o kompletnom uskutočnení novej súťaže, Veronika by ju išla. "

Obrovskému slalomu však aj vo štvrtok vážne hrozilo, že vo Whistleri sa preruší história jeho medailových kolekcií a vôbec výsledkov. Poveternostné prognózy neveštili nič dobré. "Dúfam, že bude slabšia hmla a menej zrážok, " konštatoval pre DPA riaditeľ ženských pretekov FIS Atle Skaardal. Keďže v piatok a v sobotu sú na programe slalomy oboch kategórií, jedinou alternatívou by tak bol záverečný deň ZOH. To však Skaardal odmietol: "To neprichádza do úvahy. V nedeľu letím domov... "

Do úvahy neprichádza ani možnosť, že by sa za oficiálny výsledok súťaže uznalo len 1. kolo. Podľa regúl je treba uskutočniť dve kolá. Rysovala sa reálne možnosť, že úradujúcou olympijskou víťazkou zostane Julia Mancusová z Turína 2006, čo by bolo riadne pikantné. Američanka sa cítila poškodená tým, že musela štartovať opakovane po tom, ako ju na trati zastavili pre pád jej krajanky Lindsey Vonnovej. Zlatá medailistka z Turína a dvojnásobná medailistka z prebiehajúcich hier po svojej opakovanej jazde (18. miesto) usedavo plakala a neskôr sa posťažovala aj médiám: "Toto je najhoršie, čo sa mohlo na olympiáde stať. Zastaviť obhajkyňu titulu počas jej jazdy, to je zlé. Ísť na opakovaný štart, to je mimoriadne náročné, nielen fyzicky vyčerpávajúce. Náročné psychicky, je to stresujúce. "

Hokej (štvrťfinále):

Fínsko – ČR 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Góly: 54. Hagman (Niskala), 59. Filppula (Koivu). Rozhodovali: O'Halloran (Kan. ), Watson (Kan. ) – Oskirko (Rus. ), Sharrers (Kan. ), vylúčení: 2:6 na 2. min
5461 divákov.

Fínsko: Kiprusoff – Salo, Timonen, Lepistö, Niskala, Kukkonen, Lydman – Selänne, S. Koivu, Lehtinen - Filppula, T. Ruutu, M. Koivu - Miettinen , Kapanen, Hagman – Peltonen, Jokinen , J. Ruutu - Immonen
Česko: Vokoun - Židlický, Kuba, Polák, Kaberle, Hejda, Kubina, Z. Michálek, Blaťák - Erat, Plekanec, Eliáš - Jágr, Čajánek, M. Michálek - Červenka, Krejčí, Fleischmann - Havlát, Vašíček, Rolinek

Priebeh prvého dejstva poznačilo až päť vylúčení hráčov českého tímu. V 4. minúte dostali Fíni možnosť hrať takmer dvojminútovú presilovku piatich proti trom, tá sa však v dôsledku vylúčenia fínskeho hráča rýchlo pretavila do formátu 4 proti 3 a zostala nevyužitá. V polovici úvodnej tretiny mohol otvoriť skóre Eliáš, narazil však na odpor Kiprusoffa vo fínskej svätyni. Jeho český náprotivok Vokoun musel v 11. minúte riešiť Miettinenovu strelu spomedzi kruhov, pričom puk vyrazil iba pred seba, no Hagman ho neposlal do odkrytej brány, keďže sa mu zamotal medzi korčuľami. V druhom dejstve sa Česi vyvarovali vylúčení a hoci boli Fínom vyrovnaným súperom už v úvodnej dvadsaťminútovke, v tej druhej pri vyrovnanom počte hráčov na ľade ešte viac hrozili súperovej obrane. Zvýšená aktivita českej reprezentácie vyburcovala tiež hráčov Suomi, čo sa prejavilo v celkovom zrýchlení hry. Oba tímy však vychádzali do útoku zo zabezpečenej obrany a gólových šancí bolo preto minimum. Obaja brankári predvádzali bezchybné výkony, Vokoun zmaril príležitosť Hagmana a Kiprusoff v závere prostrednej časti úspešne odolal niekoľkým streleckým pokusom počas českej presilovky. V úvode tretej tretiny sa Fíni pokúsili zatlačiť českého súpera rýchlym pristupovaním k hráčom, čo im však dlho nevydržalo. V 46. minúte spálil obrovskú šancu Jágr, ktorému skĺzol puk pri dorážke jeho vlastnej strely, keď už fínsky brankár ležal na ľade. Jágr mal prsty aj v ďalšej českej tutovke, no Eliáš nezvládol zakončenie pri prečíslení troch proti dvom. Prvý gól zápasu sa zrodil v 54. minúte, keď Eratovo vylúčenie potrestal Hagman po strele Niskalu. O tri minúty neskôr mohol fínsky náskok zvýšiť Miettinen, no sám zoči-voči Vokounovi neuspel. Medailové nádeje Čechov definitívne pochoval až Filppula strelou do prázdnej brány pri súperovej hre bez brankára.

Rusko - Kanada 3:7 (1:4, 2:3, 0:0)
Góly: 15. Kalinin (Volčenkov, S. Fiodorov), 25. Afinogenov (Kovaľčuk, Grebeškov), 32. Gončar (Malkin) - 3. Getzlaf (Boyle, Pronger), 13. Boyle (Heatley, Marleau), 13. R. Nash (Toews, Richards), 19. Morrow (Boyle, Keith), 24. Perry (Getzlaf, Keith), 25. S. Weber (Toews, Iginla), 30. Perry (Staal, Getzlaf).
Vylúčení: 5:5 na 2 min
rozhodovali: LaRue (USA), Vinnerborg (Švéd. ) - Nelson (USA), M. Novák (SR)
18 579 divákov.

Rusko: Nabokov (25. Bryzgalov) - Ťutin, Gončar, Kornejev, Grebeškov Nikulin, A. Markov, Volčenkov, Kalinin - Siomin, Malkin, Ovečkin - Afinogenov, Daciuk, Kovaľčuk - Morozov, Zinoviev, Zaripov - Radulov, S. Fiodorov, Viktor Kozlov.
Kanada: Luongo - S. Weber, S. Niedermayer, Keith, Doughty, Seabrook, Pronger, Boyle - E. Staal, Crosby, Iginla - Heatley, J. Thornton, P. Marleau - Richards, Toews, R. Nash - P. Bergeron, Getzlaf, Perry - Morrow.

Švédsko - Slovensko 3:4 (0:0, 2:3, 1:1)
Góly: 34. Hörnqvist (Forsberg), 35. Zetterberg (Enström), 50. Alfredsson (Bäckström, Eriksson) - 28. Gáborík (Marián Hossa, Demitra), 29. Sekera (Zedník, Pálffy), 40. Demitra (Chára, Marián Hossa), 50. Kopecký (Marián Hossa, Demitra)
Rozhodcovia: McCreary (Kan. ), Ronn (Fín. ) - Feola (USA), Morin (Kan. )
vylúčení: 5:3 na 2 min.
presilovky: 0:2
17.493 divákov.

Švédsko: Lundqvist - Enström, Öhlund, Kronwall, Lidström, Johansson, Tallinder, Oduya, Murray - Weinhandl, H. Sedin, D. Sedin - Hörnqvist, Zetterberg, Forsberg - Alfredsson, Bäckström, Eriksson - Pahlsson, Franzen
SR: Halák - Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera - Marián Hossa, Demitra, Kopecký - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Šatan, Handzuš, Zedník - Radivojevič, Cibák, Marcel Hossa.

Začiatok zápasu sa síce niesol v znamení oťukávačky, ale Slováci mali veľmi rýchlo náznaky šancí a aj jednu veľkú. V jedovatom brejku boli Marián Hossa a Kopecký, peknú akciu ukázal aj Šatan, prototypný hráč prvej dvadsaťminútovky, nebezpečne forčekujúci a účinne bekčekujúci. Tieto momenty vyvolali ešte väčší rešpekt u súpera, ktorému je v kľúčových zápasoch vlastný defenzívny a opatrnejší hokej. Slováci boli počas celej prvej tretiny aktívnejší, čo im vynieslo aj presilovkovú prevahu, v nej však hrali staticky a jalovo. Na druhej strane sa však útočníci poctivo vracali dozadu a Švédi mali minimum možností, prakticky iba jednu šancu Daniela Sedina v 16. minúte. Na začiatku druhej časti začali Švédi dobiedzať, Forsberg trafil žŕdku a v šanci bol aj Tallinder. Sedinovci vytvorili dlhší závar a Tre Kronor získali systematickejšiu prevahu. Pomôcť vyvliecť sa z jarma mohla presilovka pre zlé striedanie súpera a aj pomohla. Slováci výhodu síce opäť rozohrali stereotypne do prihrávkového biliardu a strelami do plných, ale v druhej presilovkovej minúte rozohrali rýchlu šachovačku s Gáboríkovým pohotovým zakončením. Na prvý kus veľmi rýchlo nadviazal druhý a keby sa robila gólparáda turnaja, akcia trojice slovenských hokejistov by nemohla chýbať v top3. Pálffy sa vo vlastnom pásme šikovne zbavil puku tesne pred tvrdým zákrokom Kronwalla a jeho vtipný "príťuk" poslal na pravom krídle do kontry Zedníka. Ten sa neulakomil na sólopokus prekabátenia jediného protihráča, urobil taktický manéver so spomalením, keď periférne videl naľavo korčuľujúceho Sekeru, potom Zedník rýchlo pridal a smerujúc krížne k brankárovi poslal puk na čepeľ obrancu. Sekerovo zakončenie tiež demonštrovalo známky rutinérstva a šikovnosti. Lenže dačo podobné po 5-minútovke švédskeho náporu predviedol na druhej strane Forsberg, ktorý vtipným bekhendom spoza bránky našiel pred ňou Hörnqvista. O chvíľu bolo 2:2 a opäť v tom mal prsty Forsberg, ktorý pred bránkou tiesnil Jurčinu a slovenský obranca si do siete zrazil krížny pas Zetterberga. Zápas dostal novú iskru a aj ďalší gólový náboj, keď Demitra v presilovke parádnym príklepom takmer roztrhol sieť. Na začiatku tretieho dejstva hrali Švédi dve presilovky a hrali ich nepríjemne. Slováci sa ubránili vďaka fantasticky chytajúcemu Halákovi i s kusiskom šťastia. Favorit potom trochu stratil na prevahe a utápal sa v sústredených defenzívnych štruktúrach mužstva Jána Filca. Keď sa najmä Sedinovci dostali pred bránku, pripravený bol spoľahlivý Halák. V 50. minúte Demitra s Mariánom Hossom neriešili nájazd dvoch na jedného optimálne, ale prikorčuľoval Kopecký a dorazil na 4:2. Vzápätí však Švédi znížili opäť na rozdiel gólu a do klaksónu svoj tlak gradovali. Obetaví Slováci sa vďaka kombinácii skvelého brankára, vlastného umenia a šťastia ubránili.